Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Przemyślu

Aktualności BRD

Sytuacja BRD w Polsce w roku 2011

Rok 2011 na polskich drogach był rokiem szczególnym. Po raz pierwszy od 4 lat zanotowano wzrost liczby wypadków.

Wynik ten jest zaskakujący, gdyż od 2007 roku ilość wypadków i ofiar śmiertelnych stale zmniejszała się o blisko 8 % rocznie.Wg danych KGP w roku 2011 na polskich drogach doszło do ok. 39 400 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 4114 osób.

Nie lepiej sytuacja ma się w województwie podkarpackim, z policyjnych statystyk wynika, że w roku 2011 na terenie województwa doszło do 2 106 wypadków w których śmierć poniosły 224 osoby. Liczba osób rannych w wypadkach to 2 628. Wg Najwyższej Izby Kontroli główną przyczyną tragicznych zdarzeń w Polsce nie jest jak to zwykle miało miejsce nadmierna prędkość lecz.... zły stan jezdni, mało skuteczny system szkolenia kierowców, a także zły stan techniczny samochodów.

A skoro mowa o szkoleniu i egzaminowaniu kierowców...
Miały być zmiany !!! Media  przez ostatnie pół roku straszyły nas nowymi egzaminami.  Rok 2012 i 2013 miały być przełomowymi latami jeżeli chodzi o szkolenie i egzaminowanie kierowców. Jednak kandydaci na przyszłych kierowców mogą na razie spać spokojnie ;)
Dzisiaj już wiemy, że zmiany będą, ale od stycznia 2013 roku. W celu zwiększenia bezpieczeństwa na polskich drogach wprowadzony będzie nowy system przeprowadzania egzaminów teoretycznych, promujący rzeczywistą znajomość przepisów ruchu drogowego. Szczególną "opieką" otoczony zostanie młody stażem kierowca poprzez wprowadzenie specjalnego okresu ochronnego (jazda z zielonym listkiem, kursy oraz jazdy w warunkach specjalnych, ograniczenia prędkości i inne)

Czy wypadków będzie mniej ? czy młodociani kierowcy będą powodowali mniejszą ilość wypadków ? - czas pokaże .
Wg statystyk kierowcy posiadający prawo jazdy krócej niż 2 lata spowodowali w Polsce w roku 2011 blisko 1/3 wypadków, oczywiście do najczęstszych "grzechów" prowadzących pojazdy należy jak co roku: nadmierna prędkość i jazda na "podwójnym gazie".
W województwie podkarpackim policjanci w roku 2011 ujawnili 9 336 przypadków kierowania pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz w stanie po użyciu alkoholu a w całej Polsce policja zatrzymała blisko 200 tys osób.

Polska jest krajem, w którym codziennie w wypadkach samochodowych ginie 11 osób. Nieprzestrzeganie przepisów, brak poszanowania innych, nadmierna prędkość, nietrzeźwość uczestników drogi i niski stopień wykorzystywania urządzeń bezpieczeństwa to główne problemy BRD w Polsce.
"Nawyki polskich kierowców są żywcem przeniesione z zacofanych państw Trzeciego Świata, gdzie każdy jeździ po ulicach jak chce - mówi Jerzy Pomianowski, obecny wiceminister w MSZ. Zgadza się z nim Andrzej Grzegorczyk (KRBRD) -" Niska kultura jazdy i stawianie siebie w pozycji władcy drogi, prowadzenie samochodu po alkoholu i nadmierna prędkość, to najczęściej powtarzające się przyczyny tragedii  "- tłumaczy.
Ponadto dochodzi do tego problem stanu dróg, nieujednoliconych przepisów i cała masa zmian, które praktycznie z miesiąca na miesiąc, zamiast ułatwiać, utrudniają pracę kierowców.

Czy jest wobec tego coś pozytywnego w bezpieczeństwie ruchu drogowego w 2011 roku ??
A i owszem. W ostatnim czasie oddano do użytku rekordową ilość odcinków dróg ekspresowych, krajowych i autostrad. W 2011 roku tylko tych ostatnich przybyło 213 kilometrów.
Częstsze kontrole policyjne na drogach, zaostrzenie prawa odnośnie kierowców popełniających wykroczenia drogowe oraz olbrzymi nacisk na profilaktykę już od najmłodszych lat.
Jaki będzie rok 2012 - miejmy nadzieję, że wypadków będzie mniej. Każdy z nas wsiadając do samochodu powinien być odpowiedzialny za swoje decyzje na drodze.

Kierujmy się zdrowym rozsądkiem,  jeździjmy ostrożnie, nie szarżujmy, pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania a drogi w naszym województwie i kraju  staną się bezpieczniejsze czego sobie i Państwu serdecznie życzę.

Ryszard Kulej
Dyrektor WORD Przemyśl

Obsługa Klienta

 

Poniedziałek - Piątek :
7:30 - 15:30
Sobota:
7:30 - 15:30

Wpłaty za egzamin:
Konto: 45 8642 1155 2015 1501 6814 0007
Podkarpacki Bank Spółdzielczy

Wpłaty za szkolenia:
Konto: 13 8642 1155 2015 1501 6814 0001
Podkarpacki Bank Spółdzielczy

 

Sprawdź swoje punkty karne

infocar

    ZAPISY ONLINE

    infocar